PROHLÍDKY POUSTEVNY A MARIÁNSKÉHO KOSTELA


     Mgr. Ladislav Šikut, zveřejněno 15.11.2009 v Teplických ozvěnách


     Letos v létě jsem začal denně provádět poustevnou a kostelem turisty. Prohlídka s průvodcovským slovem, nabitým samými dosud neznámými zajímavostmi trvá 40 minut, vstupné je dobrovolné, dohodnout si ji můžete se mnou (mobil: 776 869 379, e-mail: hudba@tiscali.cz).
     Největší zajímavosti: I když po zrušení kongregace sv. Ivana byly v poustevně byty kostelníků, nedošlo k žádným stavebním úpravám. Je tu zachovalá černá kuchyň a v kostele jsou nádherné fresky s nevšední symbolikou křesťanskou a pravděpodobně i zednářskou. Všechny detaily na freskách vysvětluji. Abych mohl dojít co nejpřesnějšího vysvětlení, jsem ve spojení s odborníky z Prahy, s archivním úřadem v Náchodě, ale také i s panem Bohumilem Sýkorou a s panem ing. Janem Kubečkou.
     Máte-li zájem o prohlídku, nemeškejte, bude se vyhlašovat havarijní stav celého objektu, protože poustevna hnije dřevomorkou a kostel, postavený na skále, navíc s hrobkou a tajnou chodbou, se pomalu rozjíždí. Popravdě řečeno, v zákristii spadla v září 1/3 stropu. Proto bude náš Páter Kryštof Bzdyrek znovu žádat o grant na opravu objektu.

Mgr. Ladislav Šikut